Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal Yaşam

Kuzey Kıbrıs ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, trafiğin Türkiye’den farklı olarak soldan akmasıdır. Sıcak bir iklime sahip olduğundan pek çok yerde öğleden sonralarında mağazalar kapalı olabilir. Hatta devlet dairelerinde bile öğleden sonraları işinizle ilgili muhatap olacağınız kişileri bulamayabilirsiniz. Benzin istasyonlarının çoğu gece 01.00’den sabah 07.00’ye kadar kapalıdır. Herkesin birbirine saygılı olduğu bir yaşam anlayışları vardır. Hırsızlık ya da kapkaç gibi olaylar neredeyse hiç yaşanmaz. Yerel halk ve turistler eğlence için büyük otellerin restoran ya da etkinlik alanlarını tercih eder. Bunun dışında sahil şehirlerinde deniz kenarında hoş restoran ve kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

Kuzey Kıbrıs’ın birçok yerleşim biriminde her yıl yaz mevsiminde geleneksel olarak festivaller düzenlenmektedir. Önceleri panayır olarak adlandırılan ve bilinen geleneksel eğlenceler günümüzde festival adı ile işlevlerini sürdürmektedir. Genellikle bölgelerde üretilen ürünlerin adını taşıyan festivaller, üretilen ürünler ile bu ürünlerden sağlanan çeşitli yiyecekler satılmaktadır. Festivallerde kurulan küçük büfe ve restoranlarda Kıbrıs mutfağına özgü, lokma, şamişi ve kebap türleri satılmaktadır. Festivallerde konser, defile, güzellik yarışmaları, balo, lunapark ve çeşitli şans oyunları ile ilgili eğlence programları düzenlenip organize edilir. Bu festivaller arasında şunlar öne çıkmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sadece Türkiye’den direkt uçuş imkânı vardır. Ercan Uluslararası Havalimanı ve Geçitkale Havaalanı sadece Türkiye tarafından yasal havaalanı olarak tanınmaktadır. 1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin limanlarının, tüm dünya gemilerine kapatıldığını ilan etmiştir. Türkiye bu ilanı tanımamış ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarını serbest ulaşıma açmıştır. Bu sayede Mersin, Taşucu ve Alanya limanlarından düzenli feribot seferleri yapılmaktadır. 240’a yakın yolcu kapasitesi olan teknelerle (katamaran) ulaşım mümkündür. Hızlı feribotlarla, arabalı feribotlarla veya yük gemileriyle de ülkemizden adaya denizyoluyla geçmek mümkündür.